Program Profilaktyki Nowotworów Skóry

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonałonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Warto wiedzieć, że trzeba uważać na wszelkie zmiany zachodzące na znamionach i pieprzykach. Niepokojąca może okazać się zmiana zabarwienia ( szczególnie na ciemniejsze lub niejdnolite ) oraz wielkości i kształtu znamienia. Wszelkie zmiany lub pojawienie się nowych znamion o powyższych cechach należy zgłosić do lekarza.

Nasze Centrum bierze udział w programie, którego głównym celem jest wzrost świadomości grupy docelowej na temat zapobiegania nowotworom skóry i metod samobadania znamion.

Kto może wziąć udział w programie?

– osoby w wieku 50-64 lat

– osoby w wieku powyżej 65 lat, wciąż czynne zawodowo

– osoby w wieku 15-49 lat, u których lekarz stwierdził niepokojące zmiany

Na czym polega program?

W trakcie programu przeprowadzona będzie konsultacja u lekarza POZ. W razie potrzeby uczestnik skierowany będzie na dodatkowe badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty

Jak wziąć udział w programie?

Żeby wziąć udział w progarmie wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym do Naszego Centrum lub zarejestrować się na stronie https://wco.pl/ppns/dla-pacjenta/. Udział w programie jest bezpłatny.

Współpraca