kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to jedna z bardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje on nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Niezwykle prosta budowa i powtarzalna struktura biopolimerowa kwasu hialuronowego kryje bogactwo fizykochemicznych właściwości i funkcji biologicznych. 

Kwas hialuronowy (HA, hyaluronic acid) to związek z grupy glikozoamin, czyli polisacharydów. Każda cząsteczka kwasu hialuronowego składa się z jednej cząsteczki kwasu D-glukuronowego i jednej cząsteczki N-acetyloglukozaminy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Kwas hialuronowy jest naturalnym biopolimerem o szerokim występowaniu. Naturalnie występuje nie tylko u ludzi, ale także innych zwierząt czy nawet bakterii. W organizmie występuje w postaci hialuronianu sodu, czyli soli sodowej kwasu hialuronowego. 

kwas hialuronowy w ortopedii

W ortopedii kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w odbudowie i odżywianiu stawów. Nowoczesne techniki ortopedyczne pozwalają na wykorzystanie właściwości do wiązania wody przez kwas hialuronowy do terapii chorób związanych z dehydratacją różnych tkanek. Jak działa kwas hialuronowy? Celem wiskosuplementacji jest zapobieganie urazom mechanicznym stawów poprzez zwiększenie lepkości i elastyczności płynu stawowego. Dodatkowej ochrony stawom dodaje również zwiększenie śliskości  i odżywienie chrząstki stawowej.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego (HA) mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie zakresu ruchomości stawu.  Drugim ważnym działaniem kwasu hialuronowego jest zmniejszenie procesu zapalnego w stawie.

Badania kliniczne dowodzą, że w przeważającej ilości przypadków, pierwsze efekty wiskosuplementacji są przez Pacjentów dostrzegane po około 7-10 dniach od iniekcji. Wyraźną poprawę w obrębie stawów zgłaszają oni po około 4 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu.

kwas hialuronowy – wskazania do stosowania:

  • obrzęk kolan po wysiłku fizycznym
  • trzeszczenie stawów
  • bóle stawów
  • sztywność stawów
  • problemy z poruszaniem

kwas hialuronowy – zalety stosowania:

  • odżywione tkanki
  • szybki, bezbolesny i bezpieczny zabieg
  • efekty utrzymujące się wiele miesięcy
  • nie wymaga znieczulenia ogólnego 

 

 

Współpraca